AŞURE TARİFİ ( 10-12 kişilik )

Nuh aleyhisselamın gemisi ve ona inananların tufandan kurtulup geminin karaya oturmasından sonra, bir yemek pişirdikleri söylenir.Bu yemeğe de AŞURE adı verilir.Muharrem ayının 10. gününe denk gelir.AŞURE ismi ise İbranice onuncu anlamına gelen ” Asor” kelimesinden gelmektedir.Ez az yedi çeşit malzemeden yapılmalıdır.

Bol vitaminli, çok lezzetli ama pişirmesi biraz zahmetli bir tatlıdır.Şekeri fazla olursa tadından yenmez, az olsa birşeye benzemez.

Buğday,fasulye, nohut az da pişse, çokta pişse tadını bozar.Kimisi sıcak, kimisi soğuk sever.

AŞURE MALZEMELERİ

1 su bardağı buğday

1 çay bardağı nohut

1 çay bardağı fasulye

2 su bardağı şeker

100 gr badem ( haşlayıp kabuklarını soyalım)

50 gr fındık

100 gr kuru üzüm

100 gr kayısı

100 gr kuş üzümü

4 adet kuru incir

13 bardak sıcak su

SÜSLEME İÇİN

Fındık

Antep fıstığı

Ceviz

1 adet nar

Tarçın

Süsleme için ben bu malzemeleri kullandım.Ama siz dilediğiniz gibi süsleyebilirsiniz.

AŞURE YAPILIŞI

Aşure için; nohut ve fasulyeyi bir gece önceden soğuk su ile ıslatın.Nohutu ıslatırken soğuk suya bir çay kaşığı tuz ekleyin.Fasulyeyi de soğuk suda ıslatın.Fasulye sıcak su ile ıslatırlır olarak bilinmektedir.Bilinenin aksine soğuk su ile ıslatırsanız pişerken kabuklarında soyulma olmaz.

Ertesi gün nuhut ve fasulyeyi ayrı kaplarda pişirip suyunu süzelim.Derin ve büyük bir tencereye 13 bardak su koyun.İçerisine buydayı koyup buğday pişene kadar kaynatın.Buğday pişerken köpük oluşacaktır, köpüğü kevgir yardımıyla temizleyin.Buğday piştikten sonra nohut ve fasulyeyi ekleyip 5 dk kadar kaynatın.Sonra küçük küçük doğranmış kayısı, incir , fındık ve bademi ekleyin.Ardında kuru üzüm ve kuş üzümünü de ekleyin.30 dk orta ateşte kaynatım. son olarakta 2 su bardağı şekeri ilave edip 5 dk daha kaynatın.Eğer kıvamı sulu olursa 2 tatlı kaşığı nişastayı bir miktar soğuksuda eritip ekleyin. 5 dk daha kaynatın. Suyu az olursa, şekerini eklemeden önce su ekleyip, tekrar kaynatabilirsiniz.Aşureniz komşularınıza dağıtmaya ve yemeye hazır.Kaplara böldükten sonra biraz dinlendirin ki süsleme yaparken çökme yapmasın.

Afiyet olsun….

 

Reklamlar

Bir cevap yazın