site-ici-seo

ETLİ NOHUT TARİFİ ( 4 kişilik )

Kış aylarının vazgeçilmezi… Hem tencerede hemde düdüklü tencerede etli nohut yapabilirsiniz.Etli nohutta tercihim düdüklü tencere.

Bildiğiniz gibi bakliyatların çoğu ön hazırlık gerektiriyor.Nohut pişirme süresine gelince, düdüklü tencerede 20-30 dk, normal tencerede ise 1-3 saat arası değişmektedir.

Yemeğimizin yapılışına gelince…

1 su bardağı nohut

1 adet orta boy soğan

100 gr kuzu kuşbaşı ( Kemikli et tercih ederseniz daha güzel olur.)

1 yemek kaşığı domates salçası

3 yemek kaşığı zeytin yağı

Tuz

 Nohutları ıslatmakla başlayalım. Bir gece önceden nohutlar soğuk suda ıslatılır. Nohutun türünün nasıl olduğu önemli değildir. Eğer soğuk suyun içine 1 çay kaşığı tuz eklenirse her türden nohut sabaha kabarmış ve kolay pişer hale gelecektir.PÜF NOKTASI soğuk su ve tuzdur.

Soğanı yemeklik doğrayalım.Düdüklü tencereyi ocağa koyup biraz ısıtalım.Yağı ekleyip bir dakika kadar ısınmasını bekleyelim.Soğanları ekleyip 1-2 dk kavuralım.Etleri ekleyip soğan ve eti 5 dk kadar kavuralım.Salçayı ekleyelim.Salçanın kokusu çıkana kadar ( tahmini 1 dk ) kavuralım.Nohutları da ekleyip, karıştıralım.Üzerini 2 parmak geçecek kadar sıcaksu koyalım.Tuzunu da koyduktan sonra düdüklü tenceremizi kapatalım.Yemeğiniz 20-30 dk içerisinde hazır olacaktır.

Düdüklü tencereyi açtıktan sonra eğer suyunu fazla kaçırdıysanız kapağı açık bir şekilde biraz kaynatıp suyunu çektirebilirsiniz.

AFİYET OLSUN…

Bir cevap yazın