site-ici-seo

YUMURTALI FASULYE KAVURMASI TARİFİ ( 4 kişilik )

YUMURTALI FASULYE KAVURMASI İÇİN MALZEMELER

500 gr ( yarım kilogram ) taze fasulye

1 orta boy kuru soğan

2  adet yumurta

4 yemek kaşığı zeytin yağı

Tuz

Karabiber

TAZE FASULYENİN HAZIRLANIŞI

Yumurtalı fasulye kavurması için; taze fasulyeler kılçıklarından iyice ayrılır ve istenilen büyüklükte parçalara ayrılır.

Derin bir tencereye su konur.Su kaynayıncaya kadar beklenir.Su kaynadıkta sonra 1 çay kaşığı tuz eklenir.Kaynaması beklenir.Kaynayan suya fasulyeler atılır.Pişene kadar haşlanır.Piştikten sonra süzgeçten süzülür.

1 orta boy kuru soğan minik minik doğranır. Yanmaz yapışmaz bir tavaya 4 yemek kaşığı zeytin yağı konur. Yağ kızınca soğanlar eklenir ve hafif pembeleşinceye kadar kavrulur.Üzerine haşlanmış taze fasulyeler eklenir.Kokusu güzelleşene kadar 5-6 dk kavrulur.

2 yumurta bir kaseye kırılır.Tuz  ve karabiber eklenerek iyice çırpılır.Fasulyenin üzerine gezdirilir.Karıştırarak yumurtanın iyice pişmesi sağlanır.Yumurta az pişerse kokusu olur.

Afiyet olsun…

Taze Fasulye Derin Dondurucuda Nasıl Saklanmalıdır?

Bir tencereye su konur.Kaynaması beklenir.İçerisine 1 çay kaşığı tuz atılır.Fasulyeler kaynayan suya atılır.          3 dakika kaynatıldıktan sonra süzgeç yardımıyla süzülür.Hemen soğuk suya tutularak soğuması sağlanır.Bu yönteme şoklama yöntemi denir.Ya da buzdolabında önceden soğuttuğunuz suyu bir kaba koyup, fasulyeleri süzdükten sonra hemen içine atarakta şoklama yapabilirsiniz.

NOT:Hazırladığınız soğuk su yetmezse tekrar süzgece alıp çeşme suyunun altına tutup iyice soğutun.

Şoklamadan sonra buzdolabı poşetlerine, istediğiniz miktarda ayırın.Poşetin ağzını kapatırken içindeki havayı boşaltın.Derin dondurucunuza ve buzluğunuza kaldırın.

 

 

Reklamlar

Bir cevap yazın